Először fölvázoltuk az adottságokat
Régi és új, fiatalság, és idős kor folyamatossága egy lakásfelújítás kapcsán.
Egy barátnőm idős édesanyjának halála után született meg a feladat. A megürült lakást a barátnőm lánya vette birtokba sok szép elárvult régi bútorral és tárggyal.
…ahonnan indultunk…
Adott volt rengeteg gyönyörű régiség, egy fiatalságtól kicsattanó leány, és sok sok emlék. Komoly kihívás,a régiben meglátni a korszerűt és az újban az időt állót. Első lépésben fel kellett térképezni, hogy mi fér el, és hogy milyen új igény mellé kell megoldást találni a lakásfelújításkor.
Összefésültük az adottságokat a lakásfelújítással kapcsolatos céljainkkal
Sok berendezési alaprajz készült a bútorok helyszükséglete, és a funkciók ergonómiai szempontjainak figyelembevételével . Tanulságos volt, mert lassan körvonalazódott egy életforma, amit ki kell szolgálni a szükséges tárgyakkal,a megfelelő esztétikai, és hangulati szempontoknak megfelelően. A pihenés, a társasági élet, az étkezés és a munka mikéntjét kellett megfogalmazni , színekben, és bútorokban. Egy- két darabtól meg kellett válni, hisz az új funkcióknak, is helyet kellett szorítani. A textilek, bútorok , színek kiválasztása közös munka volt, személyesen is, és online is kapcsolatban voltunk a döntéshelyzetekben. Jogosan merült föl az az aggály, hogy nehogy eltolódjon az összhatás az antik formavilág felé. A képek tanulsága szerint sikerült!
Foto: Urbán Orsolya
Lassan eljutottunk a lakásfelújítással a megvalósulásig
Szerencsére ideális partnere volt a feladatnak Judit, aki jó érzékkel meg tudta fogalmazni a saját lelkének igényeit. Az előbb fölvázolt körülmémyekből érthető módon nem a manapság gyakran emlegetett minimálba futottunk bele, hanem, egy szabadságot sugárzó, de mértéktartó bohém stílushoz sorolhatjuk ezt a munkát. Itt olvashatsz erről a stílusról bővebben, ha érdekel. További példákat is mutatok. nem titkolva azt a szándélot, hogy népszerűsítsem a lehetőségek gazdagságát.
Örültünk szép falszínnek…
A nappaliban az egyik fal kapott egy a képen bemutatott színt, ami elé két gyönyörű antik bútor, egy Lingel könyvszekrény és egy antik íróasztal került. A finom részletek, a hasonló tónusú furnérozott felület észrevétlenül áthidalta a készítésük időpontja közötti 100-120 évet. A markáns háttér gyönyörűen kihangsúlyozza szépségüket, úgy, hogy a tér derűje és könnyedsége megmaradt.
A lakás tájolásából adódóan ,nem kellett tartani attól, hogy a markáns szín besötétíti a szobát.
Hálószoba egy nem túl szerencsés építészeti adottságú tér kicsi alapterületű és két bejárata van. Persze gondolkodtunk ennek a leegyszerűsítésén, de távolabbi szempontokat is figyelembe véve, úgy döntöttünk, hogy ezt a döntést elhalasztjuk a mostani lakásfelújítás kapcsán. A színválasztáskor egy pillanatra halkan, illedelmesen beköszöntött a „napi divat”, jól tette, örömmel üdvözöltük! Szeretettel veszi körbe a képen látható smizettet (smizett: fehérnemű tárolásra szolgáló fiókos szekrény 2,3,5,vagy 7 fiókkal)
Foto:Urbán Orsolya
Foto:Urbán Orsolya
A konyhába kiválasztott erőteljes falszín egy vidám üdvözlés hatását kelti, természetesen a szín kiválasztása itt is Judité volt, én csak a lehetőségeit fogalmaztam meg. Felhívtam a figyelmét arra, hogy egy kicsi térben egy markáns, arányaiban nagy falfelület finom tagolással barátságosabb lesz, ami fontos hisz a konyha étkező részéről van szó. Ezt a célt szolgálja a fal elé befüggesztett lámpa és a vele azonos színű zsinórja, a két szín egymást kiegészítő (Komplementer) színek.
Foto: B.J.
A lámpabúra egy régi darab Judit festette pirosra.A meglévő konyhabútor műszaki állapota tökéletes, pazarlás lenne lecserélni. Ízlésbeli probléma sincs vele, csak az a plusz hiányzik belőle, ami egy fiatal lány sajátja. Itt egy kis ráncfelvarrásban egyeztünk meg, ami a fogantyúk lecserélését és egy két új kiegészítést jelent.
Foto:Urbán Orsolya
Jó hangulatban zajlott a lakásfelújítás, ahol a megbízónak határozott elképzelése volt sokmindenről, de nyitva állt a szakmai szempontok mentén létre hozott pontosításokkal, és finomítotásokkal szemben.